au pair

Jak znaleźć inną rodzinę goszczącą lub Au Pair?


Chociaż czas trwania programu Au Pair jest ustalony z góry, plany mogą ulec zmianie. Au Pair może również szukać nowej rodziny goszczącej gdy chce przedłużyć swój pobyt za granicą. 
 
Czasem zdarza się, że program Au Pair  jest skracany lub przerywany na skutek nieporozumień pomiędzy Au Pair i rodziną goszczącą. Jeżeli mimo wszelkich starań współpraca pomiędzy Au Pair i rodziną nie układa się, program można zakończyć wcześniej. 
 
Czasem powodem mogą być znaczące różnice kulturowe czy rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami którejś ze stron a rzeczywistością. Jeżeli pomimo prób rozwiązania problemu nie udaje się znaleźć rozwiązania zaistniałych problemów, można zakończyć współpracę.

Porozmawiaj o zaistniałej sytuacji 

Przedyskutujcie razem sytuację i przedstaw swój punkt widzenia. Najwcześniej, jak to możliwe, poinformuj o swojej decyzji. Wytłumacz, co czujesz i wysłuchaj, co ma do powiedzenia druga strona - pomoże Ci to unikać podobnych sytuacji w przyszłości.

Kontrakt

Obie strony powinny przestrzegać okresu wypowiedzenia, który powinien być określony w Waszym kontrakcie. Zazwyczaj to ok. 2 tygodnie. 

Organizacja 

W przypadku Au Pair, warto upewnić się, że zmiana rodziny goszczącej na nową nie spowoduje żadnych problemów prawnych i Au Pair wciąż może legalnie pozostać w kraju goszczącym. Jeżeli Au Pair potrzebowała wizy, aby odwiedzić kraj goszczący, warto zapytać w ambasadzie, czy nie są konieczne dodatkowe formalności.  

Nowa rodzina goszcząca / Au Pair

Jeżeli w organizacji programu Au Pair brała udział agencja Au Pair, to tam należy zgłosić się, aby poznać nową  Au Pair / rodzinę goszczącą. Agencja powinna zaproponować rozwiązanie i jeszcze raz rozpocząć proces rekrutacyjny. To może chwilę potrwać - aby nie tracić czasu, możesz rozejrzeć się za kimś nowym na AuPair.com!
 
Na AuPair.com możesz deaktywować swój profil po znalezieniu odpowiedniej Au Pair / rodziny goszczącej. Nie usuwaj swojego konta - jeżeli tylko je dezaktywujesz, zawsze możesz aktywować je ponownie, jeżeli szukanie nowej Au Pair / rodziny goszczącej okaże się konieczne. 

Spróbuj jeszcze raz!

Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania, rzuć okiem na nasz FAQ - najczęściej zadawane pytania i na naszą WIKI


Jak długo to potrwa, zanim znajdę rodzinę goszczącą?
To zależy! Poszukiwanie rodziny goszczącej może zająć od kilku dni, czy nawet godzin, do kilku miesięcy. Ale aby usprawnić cały proces, upewnij się, że Twój profil jest kompletny i przyciągnie uwagę potencjalnych rodzin goszczących. Sprawdź również, czy spełniasz wymagania programowe i czy możesz dołączyć do programu Au Pair w wybranym przez Ciebie kraju goszczącym. 
 
Kontaktuj się z ok. 10-15 rodzinami goszczącymi dziennie, i zwróć uwagę, czy wpisujesz się w wymagania rodzin goszczących. Postaraj się udowodnić rodzinom, że to właśnie Ciebie szukają! 
Nie czuję się dobrze u mojej rodziny goszczącej. Co mogę zrobić?
Porozmawiaj szczerze z rodziną goszczącą i wytłumacz im dokładnie, co sprawia, że nie czujesz się dobrze. Spróbujcie znaleźć wspólnie optymalne rozwiązanie. Większość problemów da się po prostu przegadać! 
 
Jeśli jednak problem wydaje się być nie do rozwiązania, rozważ zakończenie programu. Pamiętaj, aby uszanować okres wypowiedzenia zawarty w kontrakcie. Zwykle okres wypowiedzenia to około 2 tygodnie - w tym czasie zarówno Ty, jak i rodzina goszcząca, możecie poszukać alternatywnego rozwiązania. Spróbujcie wykazać się wzajemnym zrozumieniem. 
Jak długo trwa poszukiwanie Au Pair?
To zależy od wielu czynników. Upewnij się, że Twój profil jest kompletny oraz że jest wystarczająco atrakcyjny, aby przykuć uwagę Au Pair. Sprawdź, czy Twoja rodzina spełnia wymagania programu Au Pair. Kontaktuj się z ok. 20 Au Pair każdego dnia - w ten sposób znajdziesz kogoś w mgnieniu oka!
 
Rzuć okiem na nasz przewodnik dla rodzin goszczących, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o procesie poszukiwania Au Pair.
Nie układa nam się z naszą Au Pair. Co zrobić?
Spróbuj porozmawiać z Au Pair i wyjaśnić, co uważasz za niewłaściwe w jej zachowaniu. Większość problemów można rozwiązać poprzez szczerą rozmowę i odrobinę dobrej woli. 
 
Jeśli jednak sprawa jest bardzo poważna i nie widzicie żadnej innej możliwości jak terminacja kontraktu, możecie przedwcześnie zakończyć program. Zastosujcie się do postanowień kontraktu i uszanujcie okres wypowiedzenia - to pozwoli obu stronom znaleźć wyjście z tej sytuacji.


Kontrakt pomiędzy Au Pair i rodziną goszczącą
Kontrakt pomiędzy Au Pair i rodziną goszczącą Zobacz »
Problemy podczas programu Au Pair - jak je rozwiązać?
Problemy podczas programu Au Pair - jak je rozwiązać? Zobacz »
Jak znaleźć rodzinę goszczącą jako Au Pair?
Jak znaleźć rodzinę goszczącą jako Au Pair? Zobacz »
Jak zostać rodziną goszczącą Au Pair - przewodnik
Jak zostać rodziną goszczącą Au Pair - przewodnik Zobacz »
Rozmowa kwalifikacyjna Au Pair - jak się do niej przygotować
Rozmowa kwalifikacyjna Au Pair - jak się do niej przygotować Zobacz »
Co to jest Au Pair? Kim jest Au Pair? A rodzina goszcząca?
Co to jest Au Pair? Kim jest Au Pair? A rodzina goszcząca? Zobacz »