au pair

Rozwiązywanie potencjalnych problemów

problemy Au Pair
Jesteście w trakcie swojego programu Au Pair, ale nie wszystko jest tak, jakbyście sobie tego życzyli? Tutaj dowiecie się, jak można łatwo poradzić sobie z najczęstszymi problemami, jakie występują podczas pobytu Au Pair w kraju goszczącym.
 
Poniższe przykłady pozwolą Wam zorientować się, co może pójść nie tak podczas programu Au Pair – i jak sobie z tym wszystkim radzić. 

 
Problem
Au Pair angażuje się w program Au Pair aby zamieszkać za granicą bez dużych nakładów finansowych, nie jest zainteresowana wymianą edukacyjno-kulturową
 
Rozwiązanie: Zanim rodzina goszcząca zdecyduje się na przyjęcie Au Pair, powinna upewnić się, że zna osobę, z którą będzie współpracować. Rodzina goszcząca powinna mieć przynajmniej ogólne pojęcie o tym, jaką jest ona osobą – poznać jej charakter, dowiedzieć się, czy rzeczywiście stara się poznać dzieci i pozostać z w kontakcie nawet po podpisaniu kontraktu. Kontrakt powinien zawierać wszystkie istotne kwestie, dotyczące pobytu Au Pair w domu rodziny goszczącej; obie strony powinny go podpisać. Poza zakwaterowaniem, wyżywieniem i kieszonkowym rodzina goszcząca nie jest zobowiązana do sponsorowania Au Pair. Drobne upominki mogą być miłym gestem, ale Au Pair nie może wykorzystywać tej sytuacji. 

 
Problem
Au Pair zgadza się na rozpoczęcie programu z rodziną goszczącą, ale później ignoruje wiadomości i telefony od rodziny. Au Pair nie jest dłużej zainteresowana programem lub znajduje inną rodzinę goszczącą. 
 
Rozwiązanie:  Czasem zdarza się, że Au Pair przestaje odpowiadać na wiadomości i telefony od rodziny goszczącej. Wbrew pozorom na AuPair.com nie jest tak trudno znaleźć rodzinę goszczącą – nie jest więc wcale nieprawdopodobne, że potencjalna Au Pair znalazła inną rodzinę i z tego powodu zerwała kontakt. Na szczęście to samo dotyczy rodzin goszczących – jeśli rodzina znajdzie się w podobnej sytuacji, powinna ponowić poszukiwania nowej Au Pair. Podczas organizacji programu Au Pair warto zachować się uczciwie i jasno przedstawić swoje zamiary, by nie tracić czasu swojego i innych. 
 
Problem
Rodzina goszcząca stosuje fizyczne, psychiczne lub seksualne nadużycia względem Au Pair.  
 
Rozwiązanie: Nikt nie powinien doświadczać tego typu nadużyć – jeżeli Au Pair czuje się niekomfortowo lub uważa, że rodzina goszcząca nadużywa swojej pozycji, powinna jasno wyrazić swoje zdanie i wytłumaczyć rodzinie, co czuje. W zależności od sytuacji, jaka miała miejsce, Au Pair może być zmuszona do opuszczenia rodziny goszczącej. Jeżeli miały miejsce poważne nadużycia Au Pair powinna zgłosić zdarzenie policji.
 
Problem
Au Pair jest przemęczona – pracuje zbyt wiele godzin, nie ma wystarczająco dużo wolnego czasu lub ciąży na niej zbyt wiele zadań. 
 
Rozwiązanie: Liczba godzin pracy Au Pair powinna być ujęta w kontrakcie i zarówno rodzina goszcząca, jak i Au Pair, powinny się do niej zastosować. Au Pair powinna podejmować się zadań związanych z opieką nad dziećmi (i niektórych lekkich prac domowych). Jeżeli Au Pair czuje się przemęczona, powinna porozmawiać o tym z rodziną goszczącą. Rodzina goszcząca może nie zdawać sobie sprawy ze swojego podejścia i być przekonana, że Au Pair ze wszystkim świetnie sobie radzi. 
 
Problem
Au Pair nie chce mówić w języku kraju goszczącego i nie może porozumieć się z rodziną goszczącą – jej poziom znajomości języka może być niewystarczający. Au Pair czuje się niepewnie i jest przytłoczona nową sytuacją. 
 
Rozwiązanie: Rodzina goszcząca powinna zachęcić Au Pair do mówienia w ich języku, zadając pytania i zapraszając Au Pair do wzięcia udziału w rozmowie. Rodzina goszcząca powinna spróbować zapytać o jej zainteresowania, o kulturę, z której się wywodzi, o życie w jej kraju. Rodzina powinna mówić powoli i wyraźnie i powtarzać, jeśli jest to konieczne. Należy być cierpliwym i upewnić się, że Au Pair ma możliwość uczestniczenia w kursie językowym. 
 
Problem
Au Pair nadużywa Internetu i zawsze ma przy sobie swój telefon, tablet lub laptop. Au Pair nie wyobraża sobie życia bez Internetu i nie dostrzega, że to rozprasza jej uwagę. Au Pair może również czuć się samotna i w tym sposobem utrzymywać kontakt ze swoją rodziną i przyjaciółmi. 
 
Rozwiązanie: Jeśli Au Pair nie powinna przesiadywać „w Internecie” podczas swoich godzin pracy, rodzina goszcząca powinna jasno jej to wytłumaczyć. Jednakże, Au Pair powinna móc używać Internetu w swoim wolnym czasie i rodzina goszcząca powinna rozumieć jej potrzebę integracji i komunikacji ze swoją rodziną i przyjaciółmi. 
 
Problem
Au Pair spędza mnóstwo czasu wisząc na telefonie i wykonuje drogie, międzynarodowe połączenia.  Au Pair tęskni za domem i próbuje pozostać w stałym kontakcie ze swoją rodziną lub po prostu się nudzi.  
 
Rozwiązanie: Rodzina goszcząca powinna porozmawiać z Au Pair i ustanowić zasady użycie telefonu. Doskonałym rozwiązaniem mogłyby być rozmowy przez Skype’a – są darmowe, a Au Pair może równocześnie „widzieć” swoją rodzinę. Jeżeli Au Pair czuje się znudzona, powinna zaangażować się w dodatkowe zajęcia i spotkać nowych ludzi. Uczestniczenie w kursie językowym pozwoli Au Pair nie tylko ulepszyć jej poziom znajomości języka, ale również spotkać osoby w sytuacji podobnej do jej. 
 
Problem
Au Pair wydaje się być zupełnie inną osobą, niż ta, którą rodzina wyobrażała sobie na podstawie jej profilu. Powodem tej sytuacji może być wyidealizowany profil lub fałszywe referencje – Au Pair mogła wykreować profil niezgodny (lub częściowo zgodny) z prawdą w celu szybkiego znalezienia rodziny goszczącej. 
 
Rozwiązanie: Zanim rodzina goszcząca zdecyduje się na przyjęcie Au Pair, powinna przeprowadzić z nią więcej niż jedną rozmowę i dowiedzieć się, jaką jest ona osobą. Rodzina goszcząca może również prosić o referencje – powoli jej to zorientować się, czy Au Pair jest wiarygodna. Zarówno Au Pair, jak i rodzina goszcząca, powinny rozwiać wszelkie wątpliwości, zadać wszystkie dręczące je pytania i wyrazić swoje nadzieje i oczekiwania podczas wspólnych rozmów – pozwoli im to uniknąć późniejszych nieporozumień.
 
Problem
Metody wychowawcze Au Pair różnią się od metod rodziców i rodzina goszcząca nie zgadza się na nie. Wychowanie i edukacja dzieci są kluczowe podczas pobytu Au Pair – ludzie mają jednak tendencje do powielania wzorców wyniesionych z domu i metody Au Pair mogą się istotnie różnić od metod rodziny goszczącej. 
 
Rozwiązanie: Nawet jeżeli metody wychowawcze Au Pair są skuteczne i mogłyby być pomocne w wychowaniu dzieci rodziny goszczącej, to rodzina musi określić granice i sposób, w jaki będą wychowywane jej dzieci. Rodzina goszcząca powinna porozmawiać z Au Pair o tym  i wyjaśnić jej, w jaki sposób chce uczyć swoje dzieci – Au Pair powinna dostosować się do wytycznych rodziny w tym względzie. 
 
Problem
Au Pair tęskni za domem – jest to zupełnie normalne, każdy tęskni za domem i ludźmi, których tam zostawił, kiedy jest za granicą. Jeżeli program Au Pair nie spełnia oczekiwań Au Pair, może być ona sfrustrowana i zmęczona nową sytuacją. 
 
Rozwiązanie: Wymagania i oczekiwania odnośnie programu Au Pair powinny być dokładnie przedyskutowane przed rozpoczęciem pobytu Au Pair w kraju goszczącym. Au Pair powinna wypełnić swój wolny czas dodatkowymi zajęciami – nie będzie miała wówczas czasu tęsknić za domem. Rodzina goszcząca powinna stanowić dla niej cenne wsparcie i postarać się, by Au Pair poczuła się u niej jak we własnym domu. Au Pair powinna szczerze porozmawiać ze swoją rodziną goszczącą i powiedzieć jej, co czuje – może jej to pomóc otworzyć się przed rodziną i zmniejszyć dystans między nimi. 
 
Problem
Au Pair używa nielegalnych stron internetowych i pobiera ich zawartość niezgodnie z prawem kraju goszczącego. Au Pair może nie być świadoma, że jej działanie jest nielegalne i może skutkować przykrymi konsekwencjami w kraju goszczącym. 
 
Rozwiązanie: Rodzina goszcząca powinna poinformować Au Pair, że takie działanie jest niezgodne z prawem jej kraju goszczącego i że musi ona respektować prawo. 
 
Problem
Au Pair nie dba o higienę osobistą i nie zachowuje porządku w swoim pokoju. 
 
Rozwiązanie: Higiena osobista może być różnie interpretowana w zależności od kultury, z której Au Pair się wywodzi. Rodzina goszcząca powinna zorientować się, jak postrzegane są te wartości w kraju Au Pair i porozmawiać z nią o tym przed rozpoczęciem pobytu. Rodzina goszcząca powinna być otwarta na kulturę Au Pair, ale może również ustalić zasady panujące w domu,
 
Problem
Au Pair spędza wieczory i noce poza domem i jest zmęczona w pracy. Pobyt za granicą jest dla Au Pair ekscytujący i jest ona zachwycona możliwością poznania nowych ludzi – nie traktuje przez to poważnie właściwego celu swojego pobytu.
 
Rozwiązanie: Rodzina goszcząca powinna uszanować sposób, w jaki Au Pair postanawia spędzać swój wolny czas; Au Pair powinna jednak pamiętać, że nie może to wpływać na jej obowiązki. Jeżeli przydarzy się Wam taka sytuacja, spróbujcie ją przedyskutować i wspólnie znaleźć kompromisowe rozwiązanie. 
 
Problem
Au Pair posiada prawo jazdy, ale nie ma doświadczenia w prowadzeniu samochodu. Au Pair może czuć się niepewnie prowadząc samochód w obcym kraju. 
 
Rozwiązanie: Rodzina goszcząca powinna poświęcić trochę czasu i pokazać Au Pair okolicę oraz pozwolić jej prowadzić samochód – Au Pair będzie mogła przyzwyczaić się do niego i poznać okoliczne drogi. Jeżeli mimo wszystko rodzina goszcząca nie ufa umiejętnościom Au Pair, powinna rozważyć możliwość skorzystania z publicznego transportu. 
 
Problem
Różnice kulturowe są istotnym problemem – rodzina goszcząca lub Au Pair nie były świadome ogromu różnic kulturowych i czują się tym przytłoczone. 
 
Rozwiązanie: Zarówno rodzina goszcząca, jak i Au Pair, powinny mieć pojęcie o swojej kulturze i wiedzieć, na co decydują się, chcąc zamieszkać pod jednym dachem.  W niektórych kwestiach z pewnością konieczny będzie kompromis. Ideą programu Au Pair jest wymiana edukacyjno-kulturowa – każdy, kto decyduje się uczestniczyć w programie Au Pair, powinien być otwarty na nowe kultury. 
 
Problem
Rodzina goszcząca nie respektuje minimalnej kwoty kieszonkowego ustalonej w swoim kraju. Rodzina może nie zdawać sobie sprawy, że istnieją regulacje odnośnie wielkości kieszonkowego przysługującego Au Pair lub nie chce się do nich zastosować. 
 
Rozwiązanie: Wielkość wynagrodzenia Au Pair powinna być uzgodniona z obiema stronami i zapisana w kontrakcie. Kieszonkowe Au Pair zależy zarówno od kraju goszczącego, jak i od rodziny, nie powinno być jednak niższe niż to sugerowane w oficjalnych regulacjach programowych kraju goszczącego.  
 
Problem
Dzieci rodziny goszczącej nie radzą sobie z nową sytuacją i nie akceptują Au Pair. Sytuacja jest zaskakująca dla dzieci i mogą one potrzebować odrobiny czasu, aby się do niej przystosować. Zaakceptowanie nowej osoby w domu może być dla nich trudne, tym bardziej, jeżeli dotychczas większość czasu spędzały tylko z rodzicami.   
 
Rozwiązanie: Rodzina goszcząca powinna postarać się, aby dzieci cieszyły się na nadchodzącą zmianę. Podczas rozmowy Skype z Au Pair rodzina powinna przedstawić ją dzieciom, tak, by miały szansę ją odrobinę poznać. Au Pair powinna wykazać się cierpliwością i dać dzieciom czas, aby mogły się do niej przyzwyczaić. Au Pair powinna spędzać czas z rodziną goszczącą – jeżeli dzieci przyzwyczają się do jej towarzystwa, szybciej będą w stanie jej zaufać. 
 
Problem
Au Pair nie jest efektywna w pracy i nie radzi sobie z nową sytuacją. Au Pair po raz pierwszy jest za granicą i nie potrafi jeszcze zorganizować swojego czasu ani brać odpowiedzialności za wszystkie doczesne sprawy. 
 
Rozwiązanie: Pierwsze tygodnie pobytu Au Pair powinny być traktowane jak okres przejściowy. Rodzina goszcząca powinna dokładnie wyjaśnić i pokazać Au Pair, jakie obowiązki będą do niej należeć. Z początku między Au Pair a rodziną goszczącą mogą występować różnice kulturowe i trudności w komunikacji, należy się więc uzbroić w odrobinę cierpliwości. Presja ani stres nie pomogą Wam dojść do porozumienia, a spotęgują jedynie frustrację i poczucie niepewności. 
 
Problem
Au Pair zaprasza do domu gości – Au Pair jest przyzwyczajona do spędzania czasu w towarzystwie i nie dostrzega, że rodzina goszcząca nie czuje się w tej sytuacji komfortowo. 
 
Rozwiązanie: Rodzina goszcząca powinna wyjaśnić Au Pair, czy życzy sobie odwiedzin obcych osób w domu, czy też nie. Au Pair powinna szanować zasady panujące w domu i rozmawiać z rodziną goszczącą o swoich planach. 
 

Nie czuję się dobrze u mojej rodziny goszczącej. Co mogę zrobić?
Porozmawiaj szczerze z rodziną goszczącą i wytłumacz im dokładnie, co sprawia, że nie czujesz się dobrze. Spróbujcie znaleźć wspólnie optymalne rozwiązanie. Większość problemów da się po prostu przegadać! 
 
Jeśli jednak problem wydaje się być nie do rozwiązania, rozważ zakończenie programu. Pamiętaj, aby uszanować okres wypowiedzenia zawarty w kontrakcie. Zwykle okres wypowiedzenia to około 2 tygodnie - w tym czasie zarówno Ty, jak i rodzina goszcząca, możecie poszukać alternatywnego rozwiązania. Spróbujcie wykazać się wzajemnym zrozumieniem. 
Nie układa nam się z naszą Au Pair. Co zrobić?
Spróbuj porozmawiać z Au Pair i wyjaśnić, co uważasz za niewłaściwe w jej zachowaniu. Większość problemów można rozwiązać poprzez szczerą rozmowę i odrobinę dobrej woli. 
 
Jeśli jednak sprawa jest bardzo poważna i nie widzicie żadnej innej możliwości jak terminacja kontraktu, możecie przedwcześnie zakończyć program. Zastosujcie się do postanowień kontraktu i uszanujcie okres wypowiedzenia - to pozwoli obu stronom znaleźć wyjście z tej sytuacji.


Co to jest Au Pair? Kim jest Au Pair? A rodzina goszcząca?
Co to jest Au Pair? Kim jest Au Pair? A rodzina goszcząca? Zobacz »
Obowiązki Au Pair: co Au Pair powinna robić podczas programu
Obowiązki Au Pair: co Au Pair powinna robić podczas programu Zobacz »
Co musi zapewnić rodzina goszcząca Au Pair podczas programu
Co musi zapewnić rodzina goszcząca Au Pair podczas programu Zobacz »
Dzień jako Au Pair - jak wygląda typowy dzień jako Au Pair?
Dzień jako Au Pair - jak wygląda typowy dzień jako Au Pair? Zobacz »
Kontrakt pomiędzy Au Pair i rodziną goszczącą
Kontrakt pomiędzy Au Pair i rodziną goszczącą Zobacz »
AuPair.com - jak zaplanować bezpieczny pobyt Au Pair?
AuPair.com - jak zaplanować bezpieczny pobyt Au Pair? Zobacz »