au pair

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

ubezpieczenie Au Pair w UE

Czym jest karta EKUZ?

Na AuPair.com znajdziesz wszystkie istotne informacje dotyczące karty EKUZ - Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego! Karta EKUZ zapewnia Ci opiekę medyczną za granicą na podstawie umów międzynarodowych między krajami członkowskimi Unii Europejskiej. 
 

Karta EKUZ – jak to działa? 

Karta EKUZ jest darmowym ubezpieczeniem oferowanym obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej (jak również Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii), którzy planują zagraniczną podróż i mogą potrzebować opieki medycznej podczas swojego pobytu za granicą. Karta EKUZ upoważni Cię do tej samej opieki medycznej, jaką mają zapewnioną obywatele Twojego kraju goszczącego - upewnij się więc, że wiesz, na jakich zasadach działa publiczny system opieki zdrowotnej Twojego kraju goszczącego. 

 
Jak z pewnością wiesz, system opieki zdrowotnej działa inaczej w każdym kraju – niektóre usługi mogą być więc bez problemu refundowane w jednym kraju, a w innym – nie. Posiadanie karty EKUZ upoważni Cię do korzystania z publicznego systemu opieki zdrowotnej na tych samych zasadach, co obywatele Twojego kraju goszczącego – nie należy zatem zakładać, że wszystkie usługi zostaną wykonane nieodpłatnie. Karta przysługujących Ci usług zależy od systemu opieki zdrowotnej Twojego kraju goszczącego. 
 
Warto zdać sobie sprawę, że karta EKUZ nie pokrywa opłat za usługi medyczne wykonane w ramach prywatnej służby zdrowia, nie powinna być zatem jedynym ubezpieczeniem na okres pobytu w kraju goszczącym. Karta EKUZ nie będzie również wystarczającym ubezpieczeniem, jeśli wybierasz się za granicę w celu uzyskania opieki medycznej. 
 

Darmowa rejestracja jako kandydatka Darmowa rejestracja jako rodzina

Lista krajów, których obywatele mogą uzyskać kartę EKUZ

Austria, Bułgaria, Cypr, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Islandia, Włochy, Irlandia, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Luksemburg, Holandia, Norwegia, Malta, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Wielka Brytania
** Aplikanci z Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii również mogą wystąpić o przyznanie karty EKUZ
 

Jak dostać kartę EKUZ?

Karta EKUZ powinna zostać wydana przez instytucję, w której jesteś ubezpieczona. W celu uzyskania karty EKUZ musisz być ubezpieczona w publicznym zakładzie ubezpieczeń któregokolwiek z wymienionych krajów.
** Jeżeli nie pochodzisz z kraju członkowskiego Unii Europejskiej, ale legalnie przebywasz na terenie jednego z krajów Unii, wciąż możesz uzyskać kartę EKUZ. Nie uzyskasz jednak prawa do opieki zdrowotnej w Danii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii i na Islandii.  
 
Karta EKUZ powinna zostać zaakceptowana przez każdy publiczny system ubezpieczeń, każdego z wymienionych powyżej krajów. W razie jakichkolwiek problemów nie wahaj się skontaktować z  ubezpieczycielem w Twoim kraju i zapytać o swoje prawa. 
 

Dlaczego karta EKUZ jest tak ważna dla Au Pair?

Karta EKUZ jest dedykowana osobom planującym tymczasowy pobyt za granicą i stanowi doskonały środek zapewniający Ci dostęp do publicznego systemu opieki zdrowotnej w Twoim kraju goszczącym. Ponadto, program Au Pair nie jest interpretowany jako praca – jest programem wymiany edukacyjno-kulturowej, nie musisz więc płacić podatków ani wykupić prywatnego ubezpieczenia (choć to ostatnie jest zalecane).
 

Jakie wymagania musimy spełnić, aby dołączyć do programu jako rodzina goszcząca?
Rodzina goszcząca musi spełnić 3 podstawowe zobowiązania wobec Au Pair - zapewnić: 
Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów, przeczytaj nasz post o wszystkich wymaganiach, jakie musi spełnić rodzina goszcząca, aby wziąć udział w programie Au Pair. 


Ubezpieczenie Au Pair: jak bezpiecznie spędzić czas za granicą?
Ubezpieczenie Au Pair: jak bezpiecznie spędzić czas za granicą? Zobacz »
Program Au Pair - wymagania wizowe w różnych krajach
Program Au Pair - wymagania wizowe w różnych krajach Zobacz »
Oszustwa w programie Au Pair - jak nie dać się naciągnąć?
Oszustwa w programie Au Pair - jak nie dać się naciągnąć? Zobacz »
AuPair.com - jak zaplanować bezpieczny pobyt Au Pair?
AuPair.com - jak zaplanować bezpieczny pobyt Au Pair? Zobacz »
Problemy podczas programu Au Pair - jak je rozwiązać?
Problemy podczas programu Au Pair - jak je rozwiązać? Zobacz »
Wskazówki dla Au Pair - zanim wyjedziesz za granicę
Wskazówki dla Au Pair - zanim wyjedziesz za granicę Zobacz »